خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شاهراه گردیز- خوست به بهره برداری سپرده شد

شاهراه گردیز- خوست به بهره برداری سپرده شد

Dec 15, 2015 - 15:52

کابل(پژواک، ۲۴قوس۹۴): شاهراه گردیز- خوست که با هزينۀ ۲۳۲ میلیون دالر کمک امریکا ساخته شده است، به بهره برداری سپرده شد.

محمود بلیغ وزیر فواعد عامه، امروز در یک نشست خبری که به این مناسبت در وزارت ياده شده برگزار گرديده بود گفت که این پروژه بزرگ زیربنایی، در دو بخش توسط شرکت امریکایی(Louis Berger Group / Black & Veatch ( و شرکت ساختمانی مشرق که یک شرکت داخلی است اجرا شده است.

به گفته وی،  این شاهراه  به طول ۱۰۱ کیلومتر  از شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا آغاز و تا شهر خوست ادامه می یابد و در نهایت به شاهراه بندر غلام خان می رسد که  افغانستان را با پاکستان وصل می کند.

وزیر افزود که بخش اول این پروژه که شامل ۶۳ کیلومتر می شود، هشت سال قبل توسط شرکت امریکایی لوئیس آغاز گردید و در چهار سال به پایان رسید و بخش دوم آن نیز که شامل ۳۸ کیلومتر می شود، توسط شرکت ساختمانی مشرق تکمیل شد.

بلیغ گفت که این شاهراه به عرض نه متر ساخته شده است که شامل هفت متر جاده اصلی و دو متر شانه می باشد.

وزیر فواید عامه خاطر نشان کرد که تمام این شاهراه، از نو ساخته شده است و برای تکمیل آن ۴۱۰ پایه پلچک و ۲۵ کیلومتر دیوار استنادی نیز اعمار گردیده است.

محمود بلیغ خاطر نشان کرد که ۵۵ کیلومتر این راه، در پکتیا و ۴۶ کیلومتر آن در خوست می باشد و بهره برداری از آن، سبب بهبود وضعیت اقتصادی و امنیتی این دو ولایت خواهد شد.

وزیر، در عین حال از مردم خواست تا در نگهداشت این پروژه زیربنایی تلاش کنند و اجازه ندهند این شاهراه که یک سرمایه ملی است آسیب ببیند.

بر پایه معلومات بلیغ، این پروژه ۲۳۲  میلیون دالر هزینه برداشته است که از سوی اداره انکشاف بین المللی امریکا(USAIDinfo-icon) پرداخت شده است.

باز محمد زرمتی نماینده مردم پکتيا در مجلس سنا که در این محفل شرکت داشت گفت که این سرک، قبل از این خامه بود و مردم با تحمل مشکلات زیاد، از طریق آن رفت و آمد می کردند.

وی ضمن ابراز خرسندی از تکمیل آن گفت که بهره برداری از این پروژه، سبب تغییرات مثبتی در این دو ولایت می شود.

عزیزالله نیازى رئیس شرکت ساختمانی مشرق که یک بخش از این جاده را ساخته است گفت که شرکت مذکور، تا یک سال دیگر مسوولیت نظارت و مراقبت از این پروژه را بر عهده خواهد داشت و در صورتی که دچار عوارض شود، به آن رسیدگی خواهد کرد.

به گفته وی، بعد از آن مسوولیت حفظ و مراقبت از این شاهراه، به وزارت فواید عامه سپرده خواهد شد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement