خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مردم از بیانیۀ رئیس جمهور در مورد امنیت و صلح در کشور استقبال کردند

مردم از بیانیۀ رئیس جمهور در مورد امنیت و صلح در کشور استقبال کردند

Apr 25, 2016 - 15:33

کابل(پژواک، ۶ثور۹۵): برخى باشندگان کابل، از بیانیه تازۀ ريیس جمهور در مورد امنیت و صلح در کشور استقبال کرده و می گویند از موضع گیری وی درقبال تروریستان، حمایت می کنند.

محمد اشرف غنی، امروز در نشست مشترک اعضای شورای ملی که با حضور اعضای کابینۀ دولت و شورای عالی صلح در تالار شورای ملی برگزار شد، گفت که تمام گروه های مخالف از جمله حقانی، القاعده، داعش و شماری از طالبان، دشمنان افغانستان هستند و با آنان به طور جدی برخورد می شود و حتی از احکام اعدام آنان حمایت خواهد کرد.

رئیس جمهور افزود که هیچ راهی برای اجیران خارجی وجود ندارد؛ اما دروازۀ آشتی و صلح بر طالبانی که آمادۀ پذیرش قانون اساسی هستند و از صلح حمایت می کند، باز است؛ اما این فرصت برای همیشه به آنان داده نمی شود.

اشرف غنی از پاکستان نیز خواست تا به تعهدات در مبارزه علیه تروریزم عمل کند؛ در غیر آن، افغانستان با مراجعه به شورای امنیت ملل متحد و از طریق راه های دیپلماتیک در این راستا اقدام خواهد کرد.

زینب عزیزی یکی از باشندگان کابل به پژواک گفت: "منحیث یک شهروند، از این موضع گیری رئیس جمهور در مقابل تروریستان حمایت می کنم؛ به شرطی که در حد شعار نباشد."

وی افزود: "تفاوت های زیادی در صحبت های رئیس جمهور در رابطه با پاکستان، پروسۀ صلح، روشن ساختن دشمن و مجازات کردن محکومین وجود داشت و این، زمانی امیدوارکننده می باشد که عملی گردد."

اما یما قریشی از دیگر باشندگان پایتخت گفت که به نظر وی، بیانیه رئیس دولت همانند دوران مبارزات انتخاباتی اش، شعارگونه بود.

وی گفت: "هرچند تا جایی دوست ودشمن را تعریف کرد؛ اما در عمل دیده شود که آیا واقعا در برابر دشمنان ایستادگی خواهد کرد یا اینکه باز به نیروهای امنیتی اجازۀ سرکوب دشمن داده نمی شود."

 قیام اچکزی یکی دیگر از شهروندان گفت: "موضوعات مهم و نکات امیدوارکننده در این سخنرانی وجود داشت و من امیدوارم که با عملی شدن این تعهدات، تغییرات قابل لمس در بخش امنیتی، سیاسی و اقتصادی به وجود بیاید."

به باور وی، راهکارها و تصامیم جدید حکومت، به حمایت مردم نیاز دارد و بعید می داند که بدون همکاری مردم، حکومت موفق شود.

عزت الله سباوون گفت: "در صحبت های رئیس جمهور، دو موضوع اساسی وجود دارد که اعدام و مجازات طالبان و تروریستان و متوقف ساختن درامۀ صلح که پاکستان راه اندازی کرد، بود."

به گفته وی، قبل از این طالبان هم جنگ می کردند و هم صلح می کردند، که با این کار خود امتیاز می گرفتند و زندانیان شان در زندان ها محفوظ بود و یا هم با مصلحت ها و سفارش بزرگان قومی رها می  شدند.

سنجر سهیل از کاربران فیس بوک، در صفحه فیس بوک خود گفته است: "در طول ۱۵ سال گذشته به اندازۀ امروز وضاحت در سیاست دولت افغانستان در برابر تروریستان و دشمنان مردم افغانستان وجود نداشت."

به گفته وی، سخنرانی امروز محمد اشرف غنی وضاحت زیادی در زمینه مسائل مختلف امنیتی و سیاسی داد و بسیاری از ابهام ها را بر طرف کرد. سهیل نوشته است که اکنون زمان آن رسیده است تا بسیج گسترده ملی در برابر جنایت کاران و قاتلان مردم افغانستان صورت بگیرد.

بهادرخوشیوال یکی دیگر از شهریان کابل گفت که بیانیه واضح رئیس جمهور در مورد "دشمن های مردم افغانستان" از جمله بزرگترین تصمیم های وی بود.

وی افزود: "بعد از این کسانی که مردم بی گناه و نیروهای امنیتی را می کشند، تروریست، جنایتکار و آشوبگر شناخته خواهند شد و از همین رو نیاز است تا مردم افغانستان بخاطر دفاع از تمامیت ارضی و مقابله بآ پاکستان و برخی کشور های دیگر، در برابر تروریستان و دشمنان افغانستان برخیزند."

حکیمه فایز، از جمله کاربران شبکه اجتماعی توییتر گفته است که وی در حرف های رئیس جمهور، موضوع جدیدی را نیافته است که بتواند عملی کند.

وی گفته است: "بیکاری، عدم حکومتداری خوب، فساد اداری، نسپردن کار به اهل کار، بحران امنیتی و مشکلات درونی میان رهبران؛ مواردی است که باید در اولویت های کاری حکومت قرار داشته باشد.

خوشحال خلیل یکی دیگر از باشندگان کابل گفت: "موضع گیری امروز رئیس جمهور، خیلی بجا بود و این کار، سال ها قبل باید صورت می گرفت؛ اما باید تمامی نهادهاى دولتی، سیاسیون و مردم افغانستان بخاطر عملی کردن آن، در یک صف قرار بگیرند."

لطیف سهاک یکی دیگر از باشندگان کابل گفت: "در چند سال گذشته، تعدادی از كارشناسان و جوانان بارها انتقاد كرده بودند كه حكومت از دوست و دشمن تعريفی مشخص ندارد؛ اما فعلاً مشخص شد، دیده شود كه صلح چطور خواهد آمد."

نجیب شریفی، از فعالان مطبوعاتی در صحفه فیس بوک خود نوشته است: "سخنرانی رئیس جمهور بجا و به موقع بود؛ اما به فکتور بسیج سازی ملت، باید بیشتر پرداخته می شد."

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement