خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ناتو: با انتخاب رهبر جدید طالبان جنگ در افغانستان شدت نخواهد گرفت

ناتو: با انتخاب رهبر جدید طالبان جنگ در افغانستان شدت نخواهد گرفت

May 26, 2016 - 17:07

کابل(پژواک، ۶ جوزا ۹۵): قوماندانی نیروهای "حمایت قاطع" سازمان ناتو می گوید که انتظار می رود با انتخاب رهبر جدید طالبان، جنگ در افغانستان شدت نیابد و این گروه، صلح با حکومت افغانستان را بپذیرد.

جنرال چارلز کلیولند سخنگوی حمایت قاطع، امروز طى یک نشست خبری در کابل، در واکنش به کشته شدن ملا اختر محمد منصور رهبر سابق طالبان و تاثیر آن بر وضعیت امنیتی افغانستان صحبت کرد.

منابع امریکایی گفته اند که ملا منصور، پنج روز قبل هنگام بازگشت از سفر ایران، در ایالت بلوچستان پاکستان هدف حمله هوایی یک طیاره بی سرنشین امریکایی قرار گرفت و با یکتن دیگر از همراهانش کشته شد.

سخنگوی نیروهای حمایت قاطع، تحت فرمان سازمان ناتو می گوید که ملا اختر منصور، به دلیل این که خطر و تهدیدی مستقیم برای نیروهای امنیتی افغان و ائتلاف بین المللی به شمار می رفت و مخالف صلح بود، هدف قرار گرفت.

جنرال چالز در واکنش به انتخاب ملا هبت الله آخندزاده، به عنوان رهبر تازۀ طالبان گفت: "رهبر جدید طالبان دو راه را پیش رو دارد، یا به خشونت و کشتار مردم بی گناه ادامه می دهد و یا هم به روند صلح می پیوندد."

اما با ابراز خوشبینی در مورد آینده گفت: "توقع زیادی می رود که ملا هبت از این دو راه، گزینه صلح را انتخاب کند."

به باور سخنگوی نیروهای حمایت قاطع، انتخاب راه صلح می تواند رهبر جدید طالبان را به عنوان شخصیت صلح معرفی کند و همچنان می تواند مانع کشته شدن هوادارانش شود.

وی با صراحت گفت: "طالبان باید به این نتیجه برسند که نمی‌توانند در جنگ پیروز شوند و بدون گزینه صلح، در میدان نبرد شکست قطعی خواهند خورد."

به گفته این مقام نظامی خارجی، نیروهای امنیتی افغان نسبت به سال گذشته توانمندی های عالی در بخش های زمینی و هوایی پیدا کرده اند و دستاوردهای خوبی داشته اند و این نیروها با انتخاب حالت تهاجمی، توانسته اند اکثریت طرح های تروریستی را باطل سازند.

سخنگوی نیروهای حمایت قاطع افزود که تروریستان، یکبار دیگر در شمال افغانستان با شکست مواجه شده اند و دوباره متوجه ولایات جنوبی شده اند.

اما وی با بیان اینکه هیچ ولایت افغانستان به دست مخالفان مسلح سقوط نخواهد کرد، تصریح نمود که طالبان در جنوب نیز توانایی رویارویی بانیروهای امنیتی افغان را ندارند و با شکست مواجه خواهند شد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement