Status message

خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اپلیکیشن جلوگیری از آزار و اذیت زنان معرفی شد

اپلیکیشن جلوگیری از آزار و اذیت زنان معرفی شد

Oct 24, 2016 - 19:49

کابل (پژواک، ۳ عقرب ۹۵): یک اپلیکیشن موبایل به منظور مصونیت زنان در اجتماع و جلوگیری از آزار و اذیت خیابانی آنان ایجاد و معرفی گردید.

 این اپلیکیشن یا (App) که «محافظ» نامیده می‌شود و به همکاری اداره انکشاف بین المللی امریکا (USAIDinfo-icon) به زبان های دری، پشتو و انگلیسی ساخته شده است، امروز در مراسمی با حضور شماری از مقام‌های حکومتی در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت معرفی گردید.

نسرین اوریاخیل، وزیر کار، امور اجتماعی و شهدا و معلولین در این مراسم گفت که برای ایحاد انکشاف متوازن اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی لازم است تا برای زنان محیط مناسب و مصون فراهم گردد.

وی با ابراز قدردانی از همکاری و کمک اداره انکشاف بین المللی امریکا برای رشد زنان افغان از طریق برنامه پروموت، از ابتکار تازه این اداره در راستای کمک به زنان افغان تقدیر کرد.

وی گفت که ساخت یک اپلیکیشن که توسط یک دختر افغان بخاطر مصونیت و جلوگیری از آزار و اذیت خیابانی زنان ساخته شده است، یک گام مثبت و نشان دهنده نبوغ فکری زنان است.

به گفته وزیر، این اپلیکیشن که قابل استفاده در گوشی‌های هوشمند است، برای یک زن به مراتب بهتر از یک وسیله جارحه است.

نسرین اوریاخیل تصریح نمود که زنان با استفاده از این نرم افزار در گوشی‌های هوشمند می‌توانند از خود دفاع کنند.

وزیر کار، امور اجتماعی و شهدا و معلولین ابراز امیدواری کرد که این سیستم بتواند در کشور سرتاسری شود تا به وسیله آن از زنان و دختران در جامعه حمایت شود.

اوریاخیل با بیان این که شراکت زنان برای رشد اقتصادی از خانواده‌اش شروع می‌شود و از این طریق می‌تواند در عرصه‌های مختلف به فعالیت ادامه دهد، گفت که زنان افغان در خانه و اجتماع مورد خشونت قرار می‌گیرند و این وضعیت مانع رشد و ترقی آنان می‌شود.

بروس سپیک(Bruce Spake)، به نمایندگی از اداره انکشاف بین المللی امریکا در سخنانی از عملی شدن این ابتکار ابراز خرسندی کرد.

وی گفت که اپلیکشن به زنان افغان کمک می‌‎کند تا صدا و مشکلات خود را که اجتماع و یا بیرون از خانه با آن روبرو می‌‎شوند به مسئولین برسانند و از خود محافظت کنند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement