خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"بیش از نیمی از مظنونین و متهمان، از دسترسی به وکیل مدافع محروم اند"

"بیش از نیمی از مظنونین و متهمان، از دسترسی به وکیل مدافع محروم اند"

Nov 07, 2016 - 16:18

کابل(پژواک، ۱۷عقرب۹۵): انجمن مستقل وکلای مدافع افغانستان می گوید که بیش از نیمی از مظنونین و متهمان درکشور، به وکیل مدافع دسترسی ندارند.

روح الله قاری زاده رئیس انجمن مستقل وکلاى مدافع، امروز در نشستی که با عنوان "دسترسی سریع به مساعدت های حقوقی ونقش نهادهای عدلی و قضایی" در کابل برگزار شده بود، این موضوع را بیان کرد.

وی گفت: "مطابق ماده ۳۱ قانون اساسی، یکی از حقوق مظنونین و متهمان، داشتن وکیل مدافع است، که از مرحله گرفتاری تا محاکم ثلاثه دوسیه آنان را پیگیری کند."

اما قاری زاده افزود: "متاسفانه این ماده در برخی از نهاد های عدلی وقضایی و محلات سلب آزادی، نقض شده و افراد تحت سلب آزادی(زندانی)، در اکثریت ولسوالی ها دسترسی به وکیل مدافع و مساعدت های حقوقی رایگان ندارند."

به گفته وی، حتی در ولایاتی که مظنونین و متهمین به وکیل مدافع دسترسی  دارند،  مسوولان محلات سلب آزادی شده، به نوعی مانع دسترسی وکیل مدافع به مظنونین و متهمین می شود.

رئیس انجمن مستقل وکلای مدافع خاطرنشان کرد که مطابق با قانون، به هر وکیل باید در هر هفته یک روز بخاطر دیدن موکل خود و پیگیری دوسیه اش فرصت داده شود؛ اما این فرصت در یک ماه هم مساعد نمی شود.

روح الله قاری زاده به طور نمونه از زندان پلچرخی و ریاست ۴۰ امنیت ملی نام برد که به گفته وی، وکلای مدافع کمتر به موکلان خود دسترسی داشته اند و حتی در برخی موارد، و کلای مدافع بخاطر ملاقات با موکلان خود، از سوی منسوبین امنیت ملی تهدید و توهین شده اند.

وی گفت: "اکثر مظنون‌ها از داشتن وکیل مدافع محروم هستند و فورم ساختگی در غیاب فرد مظنون به دوسیه اش افزوده می شود که گویا وی وکیل مدافع نخواسته است و این، سلب حق یک فرد است."

رئیس انجمن مستقل وکلای مدافع تصریح کرد که در حاضر، در سراسر کشور ۳۲۰۰ وکیل مدافع وجود دارد؛ اما به دلیل میزان جرایم نیاز است تا تعداد وکلا حداقل به ۱۰ هزار تن برسد.

سید محمد هاشمی معین مالی و اداری وزارت عدلیه، ضمن تايید عدم دسترسی بیشتر مظنونین و متهمین به وکیل مدافع گفت که  مردم در اکثر ولسوالی‌های کشور، از مساعدت حقوقی برخوردار نیستند و وزارت عدلیه تلاش می کند تا  زمینۀ این کار را فراهم کند.

وی گفت که در سراسر کشور، بیش از ۳۰ هزار زندانی وجود دارد و شماری از این زندانیان از حقوق خود آگاهی ندارند؛ اما به اساس قانون، هر نوع فیصله ای که بدون حضور وکیل مدافع از سوی محاکم ثلاثه گرفته شود، مدار اعتبار نیست و خلاف قانون است.

 داون دلریو(Dawn del Rio)، رئیس بخش حاکمیت قانون و امنیت بشری در دفتر انکشافی ملل متحد درافغانستان گفت که ۹۰ درصد افراد، تحت سلب آزادی(زندانی)، يا بی بضاعت اند و یاهم از حقوق شان آگاهی ندارند و از همین رو، دوسیه های شان بدون داشتن وکیل مدافع طی مراحل می شود.

به گفته وی، تنها ۱۰ درصد این افراد قدرت و توانمندی دارند تا بخاطر رسیدگی به پرونده های شان، وکیل مدافع استخدام کنند.

رئیس بخش حاکمیت قانون و امنیت بشری دفتر انکشافی ملل متحد در افغانستان تصریح کرد که تا کنون ۲۸۰۰ تن از مظنونین و متهمان در ولایات کابل، ننگرهار، هرات، هلمند، کندهار، بامیان، دایکندی، بلخ و غور، از مساعدت های حقوقی رایگان که به کمک این دفتر فراهم شده است، مستفید گردیده اند.

خانم دلریو تصریح کرد که این دفتر، مصمم است در سال ۲۰۱۷(دو ماه دیگر)، این برنامه را در چهار ولایت دیگر نیز عملی کند تا شمار بیشتری از مظونین و متهمان، بتوانند به وکیل مدافع رایگان دسترسی داشته باشند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement