خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نخستین کنفرانس "حفظ الصحه در افغانستان" پايان يافت

نخستین کنفرانس "حفظ الصحه در افغانستان" پايان يافت

Nov 24, 2016 - 15:46

کابل(پژواک، ۴قوس۹۵): نخستین کنفرانس "حفظ الصحه در افغانستان"با صدورقطعنامه يى به هدف دسترسی شهروندان به آب آشامیدنی و حفظ الصحه سالم به شکل متداوم پايان يافت .

اين کنفرانس دو روزقبل به رهبری وزارت احیا و انکشاف دهات وهمکاری وزارتخانه های صحت عامه، معارف و انکشاف شهری، ادارۀ یونیسف، و برخی ادارات دولتی دیگرآغاز و امروز با صدورقطعنامۀ به پایان رسید.

 به گفتۀ مسوولان وزارت احیا و انکشاف دهات ، دسترسى به آب آشاميدنى صحى، حفظ الصحه مصوون و تغذيه خوب ازمواردى مهم این قطعنامه که ازسوى رهبرى ادارات ياد شده امضا گرديد، مى باشد.

احمد شهیرشهریار معین برنامه های وزارت احیاء و انکشاف دهات گفت که با اساس این سند تمامی وزارت خانه ها مکلف اند تا تعهدات شان را در قسمت دسترسی شهروندان به آب آشامیدنی و حفظ الصحه سالم  به شکل متداوم انجام دهند.

افزون برآن اين مقام ارشد وزارت احيا وانکشاف دهاف ميگويد که تمامی وزارت خانه و اداراتى شامل اين برنامه مکلف مى باشند تا برنامه هاىى را درراستاى محو رفع حاجت در فضای باز و دسترسی شهروندان به آب آشامیدنی صحی رويدست گيرند.

اوگفت که ادارات يادشده تعهد نموده اند تا ساحاتى را که دارای میزان بلند رفع حاجت در فضای باز، میزان بلند شیوع سؤتغذی وخطربزرگ فلج اطفال باشد تشخيص داده بافراهم آورى تسهیلات حفظ الصحه در مکاتب، شفاخانه ها تحت پوشش قراردهند.

شهريارافزود: "ما تلاش داريم تا از طریق برنامه میثاق شهروندی به همکاری وزارت خانه های دیگر دسترسی شهروندان را به آب آشامیدنی صحی تا چهار سال دیگر از ۵۸ در صد به ۷۶ درصد برسانیم."

در همین حال بشیر نورمل معین وزارت صحت عامه گفت که این وزارت متعهد است تا در راستای فراهم سازی آب آشامیدنی ، حفظ الصحه مصؤن و ارتقای روش های نظافت برای همه افغانها، بیشتر کار و تلاش نمایند.

قابل ذکر است که این کنفرانس سه روزه به هدف بهتر شدن حفظ الصحه، در حالى آغاز پایان یافت که ٤٢ درصد مردم افغانستان، به آب صحى آشاميدنى دسترسى ندارند و ١٩ درصد جهت رفع حاجت از فضای باز استفاده می کنند.

نصيراحمد درانى وزيراحيا و انکشاف دهات، در مراسم افتتاح اين کنفرانس گفته بود که ارزيابى شرايط زندگى افغان ها که در سال ١٣٩٣ از سوى اداره مرکزى احصائيه صورت گرفته، نشان مى دهد که  ۵۸ درصد مردم قریه ها به آب آشامیدنی صحى دسترسی دارند.

همچنان بگفته موصوف ،۸۱ درصد مردم قریه ها به يک نوع تشناب دسترسی دارند؛ اما چهار عشاريه پنج ميليون تن (۱۹ درصد نفوس کشور)، هنوزهم در فضای باز رفع حاجت می کنند.

درانى خاطرنشان کرده بود که وزارت احيا و انکشاف دهات در این کنفرانس، با ارگان هاى ذيربط و شرکای ملی و بین المللی خود نقشه راه را برای رفع اين مشکلات تا سال ۲۰۲۵ بررسی می کند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement