خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برفبارى و سردى هوا جان حدود ٤٠ تن را گرفت

برفبارى و سردى هوا جان حدود ٤٠ تن را گرفت

Feb 05, 2017 - 13:39

کابل (پژواک، ١٧ دلو ٩٥) وزارت دولت در امور رسيدگی به حوادث مى گويد که در اثر برفباری هاى شديد و برفکوچ ها در ۲۵ ولايت کشور، حدود ٤٠ تن جان باخته و دست کم ۱۶ تن ديگر مجروح گرديده اند.

عمر محمدى سخنگوی وزارت دولت در امور رسيدگی به حوادث، به آژانس خبرى پژواک گفت که در سه روز گذشته ٢٥ ولايت کشور شاهد برفبارى بوده است، که بيشتر تلفات و خسارات مالی به باشندگان ولايات بدخشان، پروان و سرپل وارد شده است.

وى علاوه کردکه در نتيجه برفباری های اخير؛ ۱۸ منزل مسکونی به طور کامل و ۴۹ منزل قسماً تخريب گرديده و حدود ۶۰۰ راس مواشی تلف و بيش از ده هزار جريب زمین زراعتی تخريب شده است.

سخنگوی وزارت دولت در امور رسيدگی به حوادث گفت که درنتيجه سردى هوا و برفبارى شديد، تاکنون ٣٧ تن جان باخته اند و ١٦ تن ديگر مجروح گرديده اند.

به گفته او، در اين برفباری ها راه مواصلاتی برخی ولايات و ولسوالی ها مسدود شده است، که همين اکنون شاهراه کابل - بلخ، کابل- کندهار به روی مسافرين مسدود مى باشد.

موصوف گفت که ريزش برف زياد و برفکوچ ها در برخی نقاط به خصوص کوتل اونی، کوتل حاجی گک، برخى ولسوالی هاى بدخشان، سرپل، سمنگان، پروان، غور و... راه هاى مواصلاتى را مسدود ساخته و همين امر سبب شده تا روند کمک رسانى به آسيب ديدگان متوقف گردد.

محمدى خاطرنشان ساخت که به اساس هدايت رئيس جمهور، کمک ها به افراد آسيب ديده آغاز شده و به هر ولايت از دو ميليون افغانی تا پنج ميليون افغانی برای آسيب دیدگان در نظر گرفته شده است.

در همين حال، مهدی روحانی سخنگوی وزارت فوایدعامه نيز گفت که عمليات برف روبی و فراهم آوری تسهیلات، در نقاط مختلف کشور جريان دارد.

وی افزود مسافرانى كه شب گذشته در مسير ولسوالی مقر تا قره باغ ولايت غزنى گير مانده بودند، توسط مقام ولايت غزنى و ادارات ذيربط در جاهاى امن و هوتل ها منتقل گرديدند، که مصارف شان از طرف دولت پرداخته ميشود و پاک کاری اين مسير، از سوی شرکت قراردادی آغاز شده و تا ختم امروز تمام می شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement