خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در پيوند به حمله بر شفاخانۀ ٤٠٠ بستر کابل يازده تن بازداشت شده اند

در پيوند به حمله بر شفاخانۀ ٤٠٠ بستر کابل يازده تن بازداشت شده اند

Mar 14, 2017 - 15:26

کابل (پژواک،۲۴حوت۹۵): يک هيئت موظف مشرانوجرگه، حمله بر شفاخانه ٤٠٠ بستر کابل را بدون همکارى برخى مسوولين امنيتى، ناممکن مى داند و مى گويد که مسوولين امنيتى شفاخانه، حاضر به گفتگو با هيئت نشده اند.

در هجدهم حوت، افراد مسلح بر شفاخانه نظامی ۴۰۰ بستر سردارمحمد داوودخان حمله کردند. مسوولان مى گويند که در اين حمله، ۴۹ تن کشته شده و دست کم ۵۰ تن دیگر زخم برداشته اند؛ اما برخى اعضاى ولسى جرگه گفته اند که در اين حمله، بيش از ١٧٠ تن کشته شده و حدود ١٥٠ تن زخم برداشته اند.

مسوولیت این حمله را گروه موسوم به داعش بر عهده گرفته است.

محمد هاشم الکوزی رییس کمیسیون امور دفاعی و امنیتی مشرانوجرگه که رياست هیئت بررسى اين حمله را از سوى مشرانوجرگه بر عهده دارد، در نشست امروز این جرگه گفت که اعضای هيئت به شفاخانه رفتند و در مورد چگونگى حمله با مريضان و داکتران گفتگو نمودند.

همچنان او افزود که هيئت از محل رويداد و راه هايى که مهاجمان از آن داخل شفاخانه شده بودند، ديدن نمود.

او گفت: «در نتیجه غفلت شماری از مسوولین امنیتی شفاخانه، این رویداد صورت گرفته و بدون همکاری مسوولین امنیتی، داخل شدن مهاجمان و انتقال مواد انفجارى و مهمات به داخل شفاخانه، ناممکن می باشد.»

موصوف علاوه کرد با وجودی که رهبری وزارت دفاع ملی و مسوولان شفاخانه سردار محمد داوود خان، از رفتن هیئت حقیقت یاب به شفاخانه در جریان بودند، مسوولین امنیتی شفاخانه حاضر نشدند تا با هیئت ملاقات نمایند.

اما بنا بر معلومات وی، تنها مسوولین صحی اين شفاخانه حاضر به ملاقات با هیئت شدند؛ اما آنها نيز از ارایه جزئیات بیشتر در مورد چگونگى حمله خود داری کردند.

او گفت: «به سوال ما جواب ندادند، صرف هر کدام بار بار قصۀ جنگ را تکرار می کردند.»

به گفته موصوف، به اساس معلومات مسوولین صحی این شفاخانه، حملۀ یادشده در جریان سه ماه گذشته طرحریزی شده بود و نقشۀ شفاخانه به دسترس مهاجمان قرار گرفته بود.

الکوزی افزود که تا کنون يازده فرد مشکوک به شمول داکتران و منسوبین امنیتی شفاخانه، در پیوند به اين حمله بازداشت شده و تحقیقات از آنها ادامه دارد.

رییس کمیسیون امور دفاعی مشرانوجرگه، ضمن تاکید بر پیگرد آن عده از مسوولین امنیتی که غفلت کرده و نتوانسته از حمله جلوگیری نمایند، گفت: «تا زمانی که مجازات و مکافات به شکل درست آن تطبیق نشود، ما هر روز شاهد همچو حادثات خواهیم بود.»

او افزود کسانی که در این راستا غفلت و کوتاهی کرده اند، باید شناسایی و مورد پیگرد قرار بگیرند تا باعث عبرت به دیگران شود.

مشرانوجرگه، در نشست روز يکشنبه هفته جارى فيصله نمود که مقام هاى امنيتى (وزير دفاع، وزير داخله و رييس امنيت ملى) را در پيوند به اين حمله، يکشنبه هفتۀ آينده استجواب مى کند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement