خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"جامعۀ جهانى افغانستان را در مبارزه با موادمخدر، بطور دوامدار کمک کنند"

"جامعۀ جهانى افغانستان را در مبارزه با موادمخدر، بطور دوامدار کمک کنند"

May 16, 2017 - 16:46

کابل (پژواک، ٢٦ ثور٩٦): وزارت مبارزه با موادمخدر، افزايش کشت کوکنار را عامل تشديد ناامنى ها در افغانستان دانسته و ضمن نگرانى از کاهش کمک ها، خواستار مساعدت بیشتر جامعۀ جهانى براى مبارزه با اين پديده شد.

سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر، امروز در نشستی که به هدف «هماهنگی با نهادهای کمک کننده» با حضور نمایندگان کشورهای کمک کننده و سازمان های ملی و بین المللی، در کابل تدویر یافته بود، گفت که تشدید ناامنی، عدم حاکمیت قانون و کاهش کمک ها سبب شده است تا کشت کوکنار نسبت به یک سال قبل افزایش داشته باشد.

به اساس يک گزارش آژانس خبرى پژواک؛ در سال ٢٠١٦ کشت مواد مخدر در افغانستان ده درصد، و توليد آن ٤٣ درصد نسبت به سال ٢٠١٥ افزايش يافته؛ اما سطح محو کشت موادمخدر ٩١ درصد کاهش پيدا کرده و از هر ٥٦٦ هکتار، يک هکتار از بين برده شده است. به اساس اين گزارش کشت کوکنار در سال ٢٠١٦ نسبت به سال ٢٠٠١ بيست و پنج برابر شده است.

آمار ارايه شده نشان مى دهد که کشت کوکنار در سال ٢٠١٥، به ١٨٣ هزار هکتار می رسید؛ اما در سال ٢٠١٦، به ٢٠١ هزار هکتار افزایش یافت.

سلامت عظيمى، گسترش و افزایش کشت کوکنار در افغانستان را نگران کننده برای افغانستان، منطقه و کشورهای جهان خواند و افزود که افزايش مواد مخدر، بی ثباتی و ناامنی را شدت می بخشد و افزون بر آن، چالش بزرگ فرا راه پیشرفت اقتصادی و سیاسی می شود.

او علاوه کرد: «قاچاقبران مواد مخدر در سطح منطقه، با مفادی که از این راه به دست می آورند، باعث تمویل و تجهیز گروه ها و شبکه های تروریستی می گردند، که ما شاهد این حملات مرگبار در کشور و منطقه هستیم.»

عظیمی خاطرنشان کرد که با کاهش کمک هاى جامعۀ جهانى در راستاى مبارزه با موادمخدر با افغانستان در سال هاى اخير، کشت کوکنار در کشور افزایش یافته است. او جزييات در مورد کمک هاى جامعۀ جهانى در اين بخش ارايه نکرد.

به اساس گزارش ها، جامعۀ جهانى در ١٤ سال، ميلياردها دالر در بخش مبارزه با مواد مخدر با افغانستان کمک کرده است. رقم دقيق کمک هاى يادشده مشخص نيست؛ اما گزارش ادارۀ سيگار يا سرمفتش ويژۀ امريکا براى بازسازى افغانستان، نشان مى دهد که در اين بخش فقط امريکا، در حدود هشت عشاريه پنج ميليارد دالر کمک کرده است.

وزیر مبارزه با مواد مخدر، از کشورهای کمک کننده خواست تا افغانستان را در امر مبارزه با مواد مخدر به طور دوامدار کمک نمايند.

جاوید احمد قایم معین هماهنگی و پالیسی وزارت مبارزه با مواد مخدر، در این نشست گفت که در پی نگرانی ها از افزایش کشت کوکنار در سال گذشته و احتمال افزایش آن در سال روان، آن ها را واداشت تا نشستی را به منظور جلب کمک های بیشتر تدویر نمایند.

موصوف افزود که در راستای مبارزه با مواد مخدر، امکانات داخلی در سطح پایین قرار دارد و منابع بیرونی هم خیلی اندک و کم است.

به گفته او، مقدار پولی که برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان نیاز است، تا به حال مشخص نشده است؛ اما با توجه به گستردگی این پدیده که میلیاردها دالر در آن در گردش است، نیاز به پول بیشتر دارد.

وی گفت که هلمند، بادغیس، بدخشان و ننگرهار از ولایت هایی هستند که بیشترین کشت کوکنار در آن ها صورت می گیرد.

قایم تصریح نمود که در ده سال گذشته، مصرف شدن پول به صورت پراکنده در امر مبارزه با مواد مخدر، سبب شده تا نتیجه مطلوب نداشته باشد و هرگاه پس از این، کمکی صورت می گیرد، باید به طور واحد و منسجم بوده باشد.

موصوف افزود که برای مبارزه با مواد مخدر و ریشه کن شدن کشت کوکنار، معیشت بدیل به میان آید، با قاچاقبران برخورد جدی صورت گیرد، معتادین تداوی شوند و برای مردم آگاهی دهی شود.

دگرجنرال بازمحمد احمدی معین مبارزه با موادمخدر وزارت امور داخله، در این نشست گفت: «با گسترش ناامنی، دوام جنگ، بیشتر شدن فعالیت های تروریستی، حمایت گروه های تروریستی از باندهای مافیایی و قاچاقبران بزرگ و دست داشتن مستقیم رهبری طالبان در قاچاق و ترافیک مواد مخدر، مبارزۀ ما با این پدیده را مشکل تر و مغلق تر ساخته است.»

موصوف ضمن تاکید بر اینکه تهدید موادمخدر، کمتر از تهدید تروریزم و فساد در افغانستان نیست، گفت: «متاسفانه در سال های اخیر، این بُعد به حاشیه گذاشته شده و به این بخش کمتر توجه می شود.»

به باور وی، عواید ناشی از مواد مخدر؛ اساس شورشگری، جنگ و تقویت تروریزم را در افغانستان تشکیل می دهد و تا زمانی که ریشه ها و عواید اصلی تروریزم نابود نشود، مشکل «تروریزم و شورشگری» در افغانستان حل نخواهد شد.

احمدی با بیان اینکه مبارزه با مواد مخدر، بدون همکاری جامعه جهانی امکان ندارد، ابراز امیدواری کرد که جامعه جهانى با درک واقعیت موجود، افغانستان را در این راستا بیشتر یاری رسانند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement