خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اگر امریکایی ها راه بسته شده در جوار پایگاه خود را باز نکنند، با عکس العمل مواجه می شوند

اگر امریکایی ها راه بسته شده در جوار پایگاه خود را باز نکنند، با عکس العمل مواجه می شوند

Jul 08, 2017 - 16:45

شهرخوست (پژواک،١٧ سرطان ٩٦): شمارى از فعالان مدنى و اعضای شورای ولایتی خوست، از نیروهای امریکایی مستقر در این ولایت خواسته اند که راه مسدود شده در نزدیکی پایگاه نظامی این نیروها را دوباره باز نمایند.

این سرک که در بخش شرقی مرکز خوست، از جوار میدان هوایی سابق یا چپمين تیر شده، حدود دو ماه قبل زمانی بسته شد که در امتداد این راه، بر یک پوستۀ امنیتی حملۀ انتحاری صورت گرفت.

 باشندگان ولسوالی های حاجی میدان، باک، صبری و یعقوبی، تریزایی و همچنان باشندگان مناطق لکنو و شمل، اکنون به جای این راه از راه های فرعی به شهر داخل می شوند، که با مشکلات زیاد مواجه اند.

عبدالولی واحدزی عضو شورای ولایتی خوست، امروز "١٧سرطان" در جریان یک کنفرانس خبری از نیروی امریکایی مستقر در این پایگاه خواست که این راه را دوباره باز و یا در بارۀ بدیل آن فکر نمایند.

وی به شکل تهدید آمیز گفت که نیروهای امریکایی مستقر در پایگاه نظامی چپمين این راه را باز ننمایند با عکس العمل آنها و مردم مواجه خواهند شد.

وی اضافه کرد: "ما برای آخرین بار  بر اداره محلی، دولت مرکزی ونیروهای امریکایی در خوست صدا می کنيم که دیگر حوصلۀ مردم را امتحان نکنید و مردم را مجبور به قیام ننمایید."

قمر علی لکنوال یک عضو دیگر شورای ولایتی خوست، در اظهارات خود گفت که آنها برای نیروهای امریکایی و اداره ولایتی، ده روز فرصت می دهند که مشکل یادشده را حل نمایند.

وی اضافه کرد: "اگر خواست ما پذیرفته نشود، ما به مردم مراجعه خواهیم کرد، ما با مردم و جوامع مدنی مشوره خواهیم کرد؛  آن وقت این کار هر قسم عواقب داشت، مسوولیت آن بر عهدۀ دولت خواهد بود."

حمیدزی باور فعال مدنی، در این کنفرانس خبری گفت که با مسدود شدن این راه، با مشکلات زیاد مواجه شده اند و آن در بعضی موارد مریضان شان در راه های فرعی جان باخته اند.

وی از دولت افغانستان و نیروهای امریکایی مستقر در پایگاه چپمین خواسته اند که برای مردم مشکلات درست ننمایند و راه مذکور را به  روی ترافیک باز نمایند.

مبارز محمد ځدران سخنگوی والی خوست، سه روز قبل در مصاحبه با آژانس خبری پژواک مشکلات مردم را در مورد مسدود شدن این راه بجا خواند؛ اما بر دریافت راه حل دایمی تاکید کرد.

وی اضافه کرد که این راه به علت بعضی تهدیدهاى امنیتی به روی مردم بسته شده؛ اما گفته است که در مورد راه بدیل آن فکر شده و وزارت فواید عامه نیز در این مورد وعده همکاری داده است.

مبارزځدران گفت: "حکم خان حبیبی والی خوست، با وزیر فواید عامه دیدار کرده و وی وعده کرده است که یک هیئت به خوست می رود، سروی و دیزاین راه جدید را انجام خواهد داد و بعدا برای آن بودجه اختصاص داده می شود."

قابل ذکر است که هفتۀ گذشته، باشندگان چهار ولسوالی شرقی خوست، به گونۀ اعتراض راه های دخولی شهر را بسته بودند و می خواستند که سرک عمومی دخولی شهر باز شود.

در میدان هوایی سابق که به نام چپمین نیز یاد می شود، نظامیان امریکایی و نیروهای امنیتی افغان مستقر می باشند؛ اما مسوولیت حفاظت پایگاه برعهدۀ نیروهای افغان می باشد.

قبل از این نیز چندین بار بر پوسته های امنیتی این پایگاه، حملات انتحاری و حملات مسلحانۀ دسته جمعی صورت گرفته است؛ این راه به روی تردد مردم بسته شده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement