خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنى: نفاق، تفرقه و سياست کوچک در پوهنتون ها جا ندارد

غنى: نفاق، تفرقه و سياست کوچک در پوهنتون ها جا ندارد

Aug 17, 2017 - 16:09

کابل (پژواک،٢٦ اسد ٩٦):محمداشرف غنى رييس جمهور کشور،برضرورت تحول بنيادى در نظام تحصيلى کشور تاکيدکرده و مى گويدکه نفاق،تفرقه و سياست کوچک در پوهنتون ها جا ندارد و پوهنتون  بايد مرکز عقده ها نباشد بلکه راهگشاى عقده ها باشد.

رييس  جمهور که در مراسم آغاز سال تحصيلی ١٣٩٦_١٣٩٧ در پوهنتون کابل صحبت مى کردگفت ،فرصتى که محصلين امروز در اختيار دارند در ٤٠ سال گذشته هيچ نسلى در اختيار نداشته است و توقع اين است که اين نسل افغانستان  را از بی‌ثباتی به ثبات، از فقر به آسايش، از جنگ به صلح پايدار و از نفاق به اتحاد برسانند.

 وى در خطاب به محصلين افزود: ((اگر پوهنتون ‌ها را مرکز جدل ‌های کوتاه مدت و موج‌ آسا بسازيد، شما رسالت تاريخی خود را از دست می‌دهيد، اگر پوهنتون‌ها را مرکز فکر مثبت و سازنده بسازيد، شما رسالت تان را انجام خواهيد داد. ))

وى افزودکه محصلين حق دارندکه جز وحدت ملى ،يکپارچکى و حاکميت ملى ديگر تمام فرضيه ها را زيرسوال بگيرند چون يک جامعه که حدود قانون اساسى خود را نفهمد آن جامعه به ثبات نرسد و وثيقه ملى مردم افغانستان قانون اساسى مى باشد.

او تأکيد کرد: (( نه چپی استيم و نه راستى استيم بلکه "سُچه مسلمان و افغان" استيم و هويت هاى کوچک همه مردم افتخار است . ))

رييس جمهور افزودکه اگر افکار منفی درپوهنتون‌ها جايی بگيرد،در آنجا محدود نمی‌ماند، بلکه تمامی بحران ‌های دهه دموکراسی و ساير دهه ‌ها در تاريخ افغانستان از پوهنتون ‌ها سرچشمه گرفته است.

غنى گفت: (( محصلين ليليه خود را جزيی از اين جامعه نديدند، خود را در انزوا ديدند، پسان ديديد که از جامعه چی انتقام کشيدند،پوهنتون بايد مرکز عقده ها نباشد پوهنتون بايد راهگشاى عقده ها باشد. ))

رييس جمهور ضمن تاکيد بر اينکه نفاق،تفرقه و سياست کوچک در پوهنتون هاى جا نداردگفت : ((فراموش نکنيم که ما و شما خوشبخت ترين افراد اين جامعه هستيم  و وقتى در پوهنتون ميايم بايد درک کنيم که اين تنها يک فرصت نيست بلکه يک مسووليت هم است و از اين جهت فضاى فرهنگى پوهنتون بايد آينده ساز باشد. ))

وى با تاکيدبراين که نسل جوانان بزرگترين سرمايه اين خاک است گفت که اگر اين قشر جامعه همه چيز را ازديدگاه سازنده نبينندو يک تصوير مثبت ارايه نکنندکوشش هاى ديگران تنها در کنار گذاشته مى شود و کليد آينده افغانستان در دست جوانان است .

رييس جمهور از جوانان خواست که پروسه تحول را برای ثبات سياسی، رشد پايدار اقتصادی، همبستگی اجتماعی ، وحدت ملی و تحکيم فرهنگ دموکراسی مديريت کنند.

اما غنى تاکيدکردکه افغانستان براساس ديکتاتورى مديريت شده نمى تواند و فکر ديکتاتورى در ما نيست و در تاريخ ما هيچوقت نتيجه نداده است بنابراين فرهنگى را که پوهنتون از آن نمايندگى مى کنند فرهنگ بحث و مباحثه است که يکديگر را قناعت بدهيم .))

همچنان رييس جمهور بر ضرورت تحول بنيادى در تحصيلات عالى تاکيدکرده گفت که سيستم تحصيلات که به ميراث گرفته شده جوابگوى ضروريات کشور، اقتصاد،سياست،اداره و مخصوصا خواسته هاى نسل جديد نيست از اين جهت نياز است يک سلسله اقدامات فورى براى حل چالشهاى موجود در نظام تحصيلى کشور روى دست گرفته شود.

گفتنى است که  در مراسم امروز  پوهنتون کابل به رييس جمهور دوکتورای افتخاری داد و رييس جمهور از آن بعنوان مهمترين دوکتوراى افتخارى ياد کرد.

عبداللطيف روشان سرپرست وزارت تحصيلات عالى نيز بر اصلاحات جدى در سکتورتحصيلات عالى تاکيدکرده گفت که اين وزارت ديدگاه ده ساله را جهت معيارى ساختن تحصيلات عالى روى دست دارد که دراين ديدگاه ١٠ ساله اقتصادى متکى به دانش ارايه مى گردد  و براساس اين ديدگاه پوهنتون ها در توليد علم و دانش  نقش اساسى را ايفامى نمايندو نهادهاى تحصيلى به دهکده جهانى تحصيلات عالى وصل مى شوند.

موصوف گفت : ((يکى از بخشهاى اين ديدگاه آموزش مبتنى برشايستگى است که روى سه محور(دانش،تجربه و مهارت )استوار است که با تطبيق اين ديدگاه محصلان درکنار دانش ،تجربه نيز حاصل مى کنند.

همچنان حميدالله فاروقى رييس پوهنتون کابل دراين مراسم از مشکلات در اين پوهنتون ياد آورى نموده گفت که پوهنتون کابل نتوانسته است که جايگاه تاريخى خود را احراز و در سلسله رتب درجه بندى هاى  اعتبارى در پوهنتون هاى منطقه و جهانى قرار گيرد .

موصوف  افزودکه پوهنتون از لحاظ امکانات و داشته هاى مالى مانند گذشته در بدترين حالت قرار داشته و براى فعاليت هاى توسعوى کيفى،تحقيق،تدوير همايش هاى ملى و بين المللى هيچگونه امکانات در اختيار ندارد،پوهنتون و ساير پوهنتون هاى دولتى از نبود صلاحيت هاى لازم اکادميک وادارى رنج مى برد.

وى با بيان اينکه عدم رعايت تناسب امکانات،ظرفيت و  داشته ها با تعداد محصلين و توقعات آنان مشکلى جدى اين پوهنتون ها است  گفت: (( درکنارهمه چالشهاى، مداخلات حلقات خاص و سياست زدگى هاى ماحول پوهنتون مزيد برمشکلات ما در عرصه تحقق برنامه هاى پوهنتونى است .

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement