خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بعضی از باشندگان گردیز با ساخت دیوار جدید امنیتی قول اردو تندر مخالفت اند

بعضی از باشندگان گردیز با ساخت دیوار جدید امنیتی قول اردو تندر مخالفت اند

Sep 16, 2017 - 20:44

گردیز(پژواک،٢٥سنبله٩٦):باشندگان کمپ "بنوزیو" شهر گردیز مرکز پکتیا با ساخت دیوار جدید امنیتی از سوی قول اردوی٢٠٣تندر مخالف هستند و می گویند که منطقه یی که این دیوار در آن ساخته می شود، مسکونی است.

این نگرانی امروز از سوی معترضان به این اقدام مطرح شد. باشندگان این منطقه که حدود ٣٥٠خانواده هستند از مناطق اطراف ولسوالی "ځاځي اريوب" آمده و می گویند که ساخت این دیوار، راه روستا های آنها را مسدود می سازد.

اعراض کنندگان می پذیرند که آنها در زمین های دولتی مستقر هستند اما از دولت می خواهند که زمین بدیل به آنها بدهد.

گل درجان یک تن از باشندگان منطقۀ بنوزیو می گوید که آنها ازحدود سیزده سال به این سو در این منطقۀ مستقر هستند و مردم حق دارند در این جا زندگی کنند.

وی افزود:" ما قبل از ایجاد قول اردو به این جا آمده بودیم، ده سال قبل در این مورد با والی و قوماندان نیز بسیار دعوا داشتیم؛ اکنون دیوار ساخته می شود و ما مجبور هستیم این منطقه را ترک کنیم. "

عبدالله، یکی دیگر از باشندگان این منطقه به نمایندگی از تظاهرکنندگان گفت آنها در منطقۀ مربوط وزارت زراعت مستقر هستند.

به گفتۀ وی، مردم در صورتی که دولت به آنها جای دیگری برای زندگی شان در نظر بگیرد و خسارت خانه های ساخته شده آنان را متقبل شود، حاضر خواهند شد از این منطقه کوچ کنند.

وی افزود:"مردم این جا کار کرده و خانه ها ساخته اند، باید دولت برای ما جای دیگر بدهد و خسارت ما را جبران کند؛ با ساخت دیوار محاصره می شویم و داخل (چهار) دیوار زندگی نمی شود."

اما مسؤلان قول اردوی ٢٠٣تندر ادعا های مردم را بی اساس می دانند و می گویند که زندگی مردم در اطراف مناطق حساس نظامی خلاف اصول است.

تورن جنرال شعورگل قوماندان جدید قول اردوی تندر گفت که وی در زمان تاسیس این قول اردو نیز در این منطقه وظیفه اجرا می کرد و آن زمان همراه با اسد الله وفا والی وقت، به مردم بخاطر سکونت در این منطقه هشدار داده بود و آنها را منع کرده بود.

وی به پژواک گفت، اکنون هدایت داده شده است هرچه بیشتر تدابیر امنیتی برای قول اردو گرفته شود و بر همین اساس، باید در اطراف آن به هدف گسترش قول اردو و جلوگیری از تهدیدهای امنیتی، دیوار و کمربند امنیتی ساخته شود.

وی افزود:" ما به این مردم گفته بودیم که بر اساس ملحوظات امنیتی زندگی شان در کنار قول اردو مشکل است و باید از ساخت و ساز در این منطقه خود داری کنند و منطقه یی که آنها در آن مستقر می باشند مربوط دولت است آنها باید به جای دیگری که شاروالی و ولایت به آنها داده است، انتقال یابند."

اما حضرت میر همت، رئیس امور مهاجرین و عودت کنندگان پکتیا گفت که حود دوازده سال قبل در اين منطقه برای مهاجرین زمین توزیع می شد، اما این پروسه با استقرار و توسعۀ قل اردو متوقف شده است.

به گفتۀ وی، مقام ولایت برای حل نمودن این مشکل یک هیئت تشکل داده است که نمایندگان تمام ادارت در آن حضور دارند و قرار است کار آن در آیندۀ نزدیک آغاز شود.

وی گفت:" این مردم اسناد مهاجرت داشتند، برای ٣١٤خانواده نمرات زمین نیز توزیع شده بود اما با انتقال قول اردو به این منطقه پروسۀ توزیع متوقف گردید و حالا  که آنها نمی توانند در کنار قول اردو زندگی کنند، قول اردو از زمین های دیگری که در منطقۀ دیگر گردیز دارد، به این افراد بدهد تا آنها نیز از این منطقه بروند."

توزیع زمین برای مهاجرین هنوز هم یک کار مشکل است. در حال حاضر دولت و مهاجرین برای ساخت شهرک مسکونی در گردیز با یک دیگر دعوا دارند و این نگرانی نیز وجود دارد که برخی از زورمندان برای غصب این زمین اقدام کنند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement