خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ربانى: افزایش تهدیدات تروریزم فرامرزی نیازمند یک پاسخ جهانی موثر است

ربانى: افزایش تهدیدات تروریزم فرامرزی نیازمند یک پاسخ جهانی موثر است

Sep 21, 2017 - 10:51

کابل(پژواک، ٣٠ سنبله ٩٦):سرپرست وزارت خارجه افغانستان در نشست وزرای امور خارجه «جنبش عدم انسلاک» بر مبارزه يک سان با تمام دهشت افگنان، بر اجماع جنبش يادشده و سازمان هاى ديگر براى رويارويى با دهشت افگنی، فقر، و مهاجرت های جهانی تاکيد کرد.

همچنان صلاح الدين ربانى در اين نشست از اعضای جنبش عدم انسلاک خواست که از نامزدى افغانستان برای شورای حقوق بشر از ٢٠١٨ تا ٢٠٢٠ حمايت کند، زير نامزدی افغنستان بازتاب دهندۀ تعهد استوار اين کشور برای پیشبرد آجندای حقوق بشر در افغانستان و جهان است.

در خبرنامۀ وزارت امور خارجه کشور آمده است که صلاح‌ الدین ربانی، روز گذشته در حاشیه هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشست وزرای امور خارجه «جنبش عدم انسلاک» در نیویارک گفت که بهترین راه برای شکست تروریزم در داخل کشور، منطقه و جهان، مبارزه یکسان و هیچ فرق قایل نشدن میان این شبکه های تروریستی می باشد.

موصوف افزود: «به این شبکه ها باید هیچ امکاناتی به شمول پناه گاه امن، حمایت مالی نظامی توسط ارگان های دولتی و غیردولتی فراهم نشود، تا نتوانند ملت های هم چون افغانستان را که ضامن ثبات منطقوی و جهانی است، هدف قرار دهند.»

به گفته او، نشست وزرای خارجه جنبش عدم انسلاک فرصت می دهد تا از محیط فعلی جهانی به صورت هماهنگ استفاده شود تا چالش هایی را که سر راه این جنبش و بقیه سازمان های جهانی وجود دارد، برداشته شود.

وی گفت که نشست وزرای امور خارجه جنبش عدم انسلاک نشان می دهد که همکاری های چند جانبه برای حفظ صلح و امنیت بین المللی یک امر ضروری و استراتیژیک می باشد.

موصوف افزود: «از اینرو، بسیار واضح و آشکار است که مشکلات مشترک جهانی را تنها از طریق همکاری می توان حل کرد که استوار بر گفتگو، اجماع، و راه های حل مشترک باشد و در عین حال نتایج قابل لمس و پایداری را در قبال داشته باشد.»

وی در جریان سال گذشته، حملات تروریستی در بخشهای مختلف کشور به سطوح جدید آن رسید که در آن بصورت عمدی مردم بیگناه و بخش های دیگر جامعه را هدف قرار داد.

موصوف افزود که دشمنان افغانستان تلاش دارند تا تفرقه های نژادی و فرقه یی ایجاد نموده و اتحاد مردم ما را تضعیف کنند، اما نیروهای مسلح افغانستان از اقتدار ملی و تمامیت ارضی کشور با کمال اعتماد و شجاعت دفاع می کنند.

به گفته وی، از آنجایی که صلح، امنیت و رفاه به همدیگر وابسته و جهانی اند، ثبات و انکشاف پایدار افغانستان در قلب آسیا از ارزش بسزایی برخوردار بوده و نباید فراموش گردد.

وی با پیچیده و متزلزل خواندن دورنمای فعلی بین المللی؛ دهشت افگنی، افراط گرایی خشونت بار، فقر، و مهاجرت های جهانی را به عنوان چالش ها ياد کرد و گفت که میزان اين مشکلات افزایش یافته است.

موصوف افزود: «برای رویارویی با این پدیده ها، جنبش عدم انسلاک در مشارکت با سایر سازمان های بین الحکومتی و با ایجاد انسجام و رسیدن به یک اجماع روی راه های حل، باید نقش بیشتری را ایفا نماید.»

 وى مى گويد که افزایش تهدیدات تروریزم فرامرزی نیازمند یک پاسخ جهانی مؤثر و همآهنگ است تا باشد که این خطر و پدیدۀ شوم از میان برداشته شود.

ربانى علاوه کرد:«به حیث اعضای جنبش عدم انسلاک، ما نیاز داریم تا وسعت همکاری های خویش را جهت تطبیق راهبرد ملل متحد برای مبارزه با ترورزیم جهانی گسترش دهیم.»

او به تاکید گفت که تمام دولت ها باید وجایب و مکلفیت های مربوطۀ خود را به وجه احسن و با نیت نیک و طبق منشور ملل متحد و قطع نامه های مختلف مجمع عموم و شورای امنیت انجام دهند.

وی گفت که براى اهداف انکشاف پايدار بايد کار شود تا کشورهاى روبه انکشاف به ویژه کشورهای بعد از جنگ و کشورهای که از کمترین سطح پیشرفت برخوردار اند، از ان منفعت ببرند.

موصوف افزود که حکومت وحدت ملی افغانستان در سال سوم خود قرار دارد در تطبیق آجندای ایجاد اصلاحات به پیشرفت های دست یافته که این پییشرفت ها به کارهای ما مؤثریت بیشتر می بخشد.

او گفت :«در این قسمت، میخواهم توجه اعضای جنبش عدم انسلاک را به کاندیداتوری افغانستان برای شورای حقوق بشر از ٢٠١٨ الی ٢٠٢٠ جلب کنم... نامزدی ما بازتاب دهندۀ تعهد استوار ما برای پیشبرد آجندای حقوق بشر در افغانستان و جهان است.»

او از اعضای جنبش عدم انسلاک خواست تا از کاندیداتوری افغانستان حمایت کنند.

صلاح الدین ربانی افزود: «چه تنها و چه هم یکجا، ما نمیتوانیم ناکامی را بپذیریم. با وجود چالش های که بر افغانستان تحمیل شده است، ما سهم خویش را در مشارکت با جامعۀ جهانی در راستای رسیدن به یک جهان با امن، توام باعدل، باثبات، و مرفه برای همگی که براساس همکاریهای متقابل و موثر استوار باشد ادا خواهیم کرد.»

به گفته او، راه حل سیاسی برای بحران سوریه که بتواند اساس صلح، اتحاد، و ثبات پایدار را برای آن کشور فراهم سازد هنوز هم به چشم نمیخورد.

موصوف افزود که برای تغییر دادن وضعیت فعلی در سوریه هر دو جناح درگیر باید متعهد به یک روند صلح باشند که عملی باشد و نتایجی را در قبال داشته باشد.

وی با بیان این که جنبش عدم انسلاک همواره دارای موقف قوی در قبال حقوق مردم فلسطین و حق آن ها به داشتن یک دولت مستقل بوده است، گفت: «ما همه می دانیم که حل جامع مسئلۀ فلسطین تاثیرات مثبتی روی صلح و امنیت در منطقۀ شرق میانه خواهد داشت.»

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement