خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"عملکرد شورای ملی در بخش نظارتی بهتر اما در نمایندگی مردم ضعیف بوده است"

"عملکرد شورای ملی در بخش نظارتی بهتر اما در نمایندگی مردم ضعیف بوده است"

Sep 25, 2017 - 17:17

کابل (پژواک،۳ میزان۹۶): تحقیق تازۀ فیفا نشان می دهد که کارکرد اجلاس سیزدهم شورای ملی، در بخش نظارت از اعمال حکومت و قانون گذاری، نسبت به اجلاس قبل از آن بهتر بوده؛ اما در زمینۀ نمایندگی از مردم ضعیف بوده است.

حسیب معترف، مسوول برنامه "مشاهده پارلمانی" درمؤسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فيفا) امروز در یک نشست خبری گفت که در این تحقیق، برگزاری جلسات، نصاب مجالس شورا، قانون گذاری، نظارت از اعمال حکومت، نمایندگی از مردم و نقض اصول وظایف داخلی اعضای شورای ملی مورد ارزیابی قرارگرفته است.

وی گفت که ولسی جرگه در اجلاس سیزدهم دور شانزدهم( دور فعلی)، ۶۶ جلسه عمومی از جمله یک جلسه افتتاحیه، یک جلسه فوق العاده، ۹جلسه استجوابیه، ۱۳ جلسه استماعیه، یک جلسه استیضاحیه و۳۱ جلسه عادی برگزار کرده است.

به گفته معترف، در این مدت(۱۶ حوت ۱۳۹۵ تا ۳۰ سرطان ۱۳۹۶)، مشرانو جرگه ۳۶ جلسه را که در برگیرنده یک جلسه افتتاحیه، ۹جلسه استجوابیه، ۱۱ جلسه استماعیه و۱۵ جلسه عادی بوده تشکیل داده است.

مسوول برنامه مشاهده پارلمانی فیفا افزود که به طور اوسط ، غیابت نمایندگان در جلسات عمومی ولسی جرگه، ۴۸ درصد و در مشرانوجرگه ۴۶ درصد بوده است که  نسبت به دور گذشته، غیر حاضری در ولسی جرگه سه درصد کاهش؛ اما از مشرانو جرگه یک درصد افزایش را نشان می دهد.

حسیب معترف، با بیان این که کارکرد اعضای شورای ملی در عرصه قانون گذاری و نظارت از اعمال حکومت نسبت به سال گذشته بهبود یافته است گفت که در اجلاس سیزدهم دور شانزدهم، ۱۷ سند قانون که شامل طرح های قانون و فرامین تقنینی است و ۱۲ موافقتنامه بین المللی جهت تعدیل و یا تصویب به ولسی جرگه فرستاده شده است، که ۱۳ قانون به تصویب رسیده، دو طرح رد و چهار طرح دیگر زیر کار قرار دارد.

اما به گفته وی، در این مدت هر دو مجلس شورای ملی در اوقات امتیازی (مدت زمانی که وکلا مشکلات مردم را قبل از اجندای مجلس مطرح می کنند) ۷۱ درصد نظارت وقت خود را بر عملکرد حکومت و ۲۸ درصد را برای نمایندگی مردم و یک درصد را به قانون گذاری صرف کرده است.

یافته های فیفا نشان می دهد که در بخش نقض اصول وظایف داخلی اجلاس سیزدهم دور شانزدهم(جاری)، ۲۷ درصد وکلای ولسی جرگه در نشست ها  سکوت را حفظ نکرده، ۱۸ درصد از کرسی مشخص استفاده ننموده، در ۱۴ درصد نشست ها اجندای جلسه آینده اعلان نشده،  ۱۱ درصد وکلا بیشتر از سه دقیقه وقت معين خود صحبت کرده، پنج درصد هنگام بحث کردن از موضوع اجندای بحث خارج شده و شش درصد نشست ها از سوى رئيس مجلس کنترول نشده است.

در این گزارش آمده است که ۲۰ درصد اعضای مشرانو جرگه نیز در جریان نشست ها سکوت را حفظ نکرده، ۲۰ درصد بیشتر از سه دقیقه وقت معین صحبت کرده، ۱۱ در صد پیرامون اجندا صحبت نکرده اند، ۲۰ درصد اجندای آینده اعلان نشده، ۸ درصد هنگام بحث از اجندا خارج شده اند و ۹ درصد از کرسی مشخص خود استفاده نکرده اند.

مسوول برنامه مشاهده پارلمانی درمؤسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فيفا) گفت که این نهاد، از اعضای شورای ملی می خواهد تا مسائلی را که در جریان نشست های امتیازی مطرح می شود، جدی بگیرند و برای رسیدگی به آن گام های عملی بردارند.

حسیب معترف خاطرنشان کرد که فیفا درعین حال، از اعضای شورای ملی می خواهد تا در تطبیق، پايبندی و رعایت اصول وظایف داخلی کوشا باشند و هیئت هاى اداری هر دو مجلس، فهرست اعضاى غیرحاضر شورا را اعلام و در مورد غیر حاضران دایمی و یا طویل المدت، تصمیم جدی اتخاذ کنند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement