خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کار ٣٠ پروژه در سمنگان و نيمروز آغاز گرديد

کار ٣٠ پروژه در سمنگان و نيمروز آغاز گرديد

Sep 30, 2017 - 14:42

ايبک، زرنج (پژواک،٨ميزان ٩٦): کار بازسازى ٢٨ مکتب در ولايت سمنگان و ساخت ساختمان هاى قرنطينۀ حيوانى و نباتى و يک کانال آبيارى در ولايت نيمروز، آغاز گرديد.

محمدعمرستانکزى مسوول برنامه ملی ارتقای کيفيت معارف ولايت سمنگان گفت که ٢٨ باب اين  مکتب در مرکز و ولسوالى هاى شش گانه اين ولايت که  شامل مکاتب ابتدائيه، متوسط وليسه مى شود ترميم و بازسازى مى شود.

وى با بيان اينکه اين مکاتب به هزينه ١١ عشاريه پنج ميليون افغانى که از بودجه انکشافى وزارت معارف پرداخت مى شود بازسازى شده است، گفت که اين مکاتب، در سال های گذشته تخريب گرديده است  وضرورت به ترميم وبازسازی دارد.

به گفته ستانکزى، قرار است کار ترميم وبازسازی اين مکاتب در مدت شش ماه آينده تکميل گردد که با  تکميل آن، سهولت هاى لازم  درسی برای بيش از ١٦ هزار دانش آموز پسر و دختر مهيا مى گردد.

طوی محمد آمرليسه ذکور جوی ژوندون شهر ايبک مرکز سمنگان گفت که  تعمير اين ليسه، در سال ١٣٨٥ به کمک مالی جاپان، به شکل اساسی و پخته اعمار شده بود  واز اثر استفادۀ دوامدار در طی ١١ سال گذشته، رنگ آن از بين رفته و تعدادى از صنف ها کلکين و دروازه های آن شکسته است .

وی افزود: "از طريق اين برنامه، برای رنگمالی و ساختن کلکين و دروازه های شکستۀ آن، هفتصدو ٢٠ هزار افغانی پول اختصاص داده شده است."

ازسويى هم، کار ساخت ساختمان هاى قرنطينۀ حيوانی و نباتی و يک کانال آبياری در ولايت نيمروز آغاز گرديد.

انجنير محمد سميع والی نيمروز گفته است که ساختمان های قرنطينۀ حيوانی و نباتی، با تجهيزات مکمل و دستگاه های پيشرفته اعمار خواهد شد، که به واسطۀ دستگاه ها، کنترول بر اموال نباتی و خوراکی را خيلى ها ساده و شفاف مى سازد.

محمد اکبر شريفی رييس اداره زراعت، آبيارى و مالداری نيمروز گفت که پروژه ساختمان های قرنطينه حيوانی و نباتی در مساحت سه  جريب زمين و زيربنای  ٦٠٠ متر مربع، به هزينۀ ١٣ ميليون افغانى ساخته مى شود، که پول ساخت آن ازسوى بانک جهانى و وزارت زراعت پرداخت مى شود؛ اين پروژه تا چهارماه آينده تکميل خواهدشد.

از سوى ديگر، کار ساخت يک کانال آبيارى در منطقۀ سياه دک شهر زرنج نيز آغاز گرديد.

رييس اداره زراعت نيمروز گفت که اين کانال، به طول ١٧٤٢ متر به هزينه ١٢ ميليون افغانی از بودجه وزارت زراعت احداث خواهد شد، که با اعمار اين کانال ١٠ هزار جريب زمين زراعتی زير کشت قرار خواهد گرفت.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement