خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

موجوديت رؤساى سرپرست در ادارات پکتيا باعث کندى امور شده است

موجوديت رؤساى سرپرست در ادارات پکتيا باعث کندى امور شده است

Oct 03, 2017 - 13:35

گرديز (پژواک، ١١ ميزان ٩٦): در ولايت پکتيا ١٣ اداره هنوزهم از سوى سرپرست ها اداره ميشود، که باعث تاخير برخى امور در اداره ها گرديده است.

فعالان مدنى و جوانان اين ولايت، مانند سابق خواهان توجه لازم به اين مشکل اند و مى گويند که بايد افراد لايق و کاردان به وظايف گماشته شوند.

در حال حاضر؛ در پهلوى ولسوالى هاى جانى خيل، ځاځى آريوب، احمدآبا و شواک، رياست هاى معارف، صحت، محيط زيست، ترانسپورت، مخابرات، مديريت هاى ادارى و مالى پوهنتون و احصائيۀ مرکزى اداره ميشود.

محمد شفيق محمدى استاد پوهنتون پکتيا؛ موجوديت سرپرست ها را يکى از عوامل عدم اجراى امور لازم، ضعف ادارات و عدم تطبيق پروژه هاى به موقع در مرکز ولسوالى هاى اين ولايت بر شمرد.

او گفت: "اکثريت رؤسا به شکل غير قانونى سرپرست شده اند، رؤسايى وجود دارند که از سال ها بدينسو سرپرستى مى کنند، شکايت مردم از همچو ارگان ها رو به افزايش است؛ با وجود تعهدات هنوز هم از سوى سرپرست ها اداره ميشود."

اجمل مسعودزى يکى از فعالان مدنى نيز با نظر مشابه گفت که رياست ها به علت موجوديت رؤساى سرپرست، فاقد مديريت لازم شده و کارمندان آن نيز وظيفه را درست انجام نمى دهند.

مسعودزى گفت: "سرپرست کارمند را به علت کار نادرست، از وظيفه برکنار کرده نمى تواند و نه هم کسى استخدام کرده مى تواند، خود وى نيز صلاحيت لازم براى انجام دادن کار را ندارد."

غلام على جوشان مسوول ادارۀ اصلاحات ادارى و خدمات ملکى در پکتيا مرکز زون جنوبشرق تاييد کرد که ارگان هايى که از سوى رؤساى سرپرست اداره ميشود، صلاحت هايى مانند ادارات رسمى ندارند و شمارى از سرپرست ها بيشتر از مدت قيد شده، در قانون وظيفه انجام داده اند.

جوشان افزود: "شمارى از سرپرست ها به اساس حکم رييس جمهور نيز سرپرست نشده اند، بلکه به اساس دستور وزير سرپرست مقرر شده اند، که خلاف قانون است."

عبدالله  باشندۀ ولسوالى احمد آباد نيز گفت که سرپرست رييس مخابرات، باعث شده که کارهاى مخابراتى ولسوالى ها تا رسمى شدن رييس اين اداره، به تاخير انداخته شود.

او گفت: "کار مقررى ام در رياست مخابرات، به علت سرپرستى رييس، تا کنون تمام نشده و دوم اينکه بعضى مشکلات در مخابرات پکتيا وجود دارد و بايد از پايتخت حل گردد؛ اما در آنجا نيز به خاطرى به تاخير انداخته شده که رييس اداره سرپرست است."

عبدالله حسرت سخنگوى والى پکتيا در واکنش به اين اظهارات، به آژانس پژواک گفت که بعضى رؤسا از طريق  پروسۀ CBR مقرر شده اند؛ اما اينکه پروسۀ ياد شده طولانى و زمان گير است، مراحل رسمى مقررى تا به حال خاتمه نيافته است.

حسرت افزود: "از مرکز مکرراً خواستيم که پروسۀ استخدام از طريق CBR يک اندازه زمان گير است، بايد مسوولين جديد در ادارات پکتيا به سرعت استخدام شوند."

به اساس قانون سرپرستى، مسوول هيچ  ارگان به شمول وزرا نمى تواند که بيش از سه ماه به حيث سرپرست ايفاى وظيفه نمايد.

قابل ذکر است که علاوه بر پکتيا، در کابل نيز شمارى از ادارات به شمول وزارت ها، از سوى سرپرست ها اداره ميشود که مردم از کارهاى شان شکايت دارند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement