خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طالبان مسلح در تخار دو شهرک رهايشى اعمار نمودند

طالبان مسلح در تخار دو شهرک رهايشى اعمار نمودند

Oct 08, 2017 - 16:02

تالقان (پژواک، ١٦ميزان ٩٦): طالبان مسلح، در دو ولسوالى ولايت تخار شهرک هاى رهايشى اعمار نموده اند، که تاکنون فقط زمين براى دکاکين به مردم توزيع نموده و خود طالبان نيز اين موضوع را تاييد کرده اند.

طالبان، اين شهرک ها را در ولسوالى هاى درقد و خواجه بهاءالدين ولايت تخار اعمار نموده اند.

سمیع الله يکى از باشندگان ولسوالى درقد، امروز(١٦ميزان) به آژانس خبرى پژواک گفت که طالبان مسلح، کارهاى شهرک موسوم به (عمرى) را در منطقۀ شورعرب اين ولسوالى آغاز نموده اند.

موصوف افزود که در منطقۀ شورعرب، هزاران جريب زمين دولتى وجود دارد که به گفتۀ وى، طالبان مى خواهند آن را به مردم توزيع نمايند.

او افزود: "طالبان تاکنون براى بيش از پنجصد دکان زمين توزيع نموده اند، در اين شهرک دکان ها، هوتل ها، سراى ها، مارکيت ها، مراکز صحى و مکاتب را در نظر گرفته اند."

يکى از باشندگان ديگر اين ولسوالى که نخواست از وى در گزارش نام گرفته شود، به پژواک گفت که وى نيز يک دکان در شهرک(عمرى) خريدارى کرده است.

او افزود: "زمين يک دکان را در بدل ١٥٠٠هزار افغانى به دست آوردم، حالا در آن دکان اعمار نمودم و قيمت دکان نيز بلند شده است."

او افزود که شمارى از افراد، دکان هاى خود را بعد از اعمار نمودن، با قميت هاى بلند، بالاى افراد ديگر فروخته و طالبان نيز در اين مورد هيچ نگفته اند.

به اساس معلومات منبع، در اين منطقه هزاران جريب زمين وجود دارد؛ اما طالبان اين شهرک را در دو صد جريب زمين اعمار نموده و امکان دارد که بعداً توسعه يابد.

به گفتۀ او، سلسلۀ توزيع نمرات رهايشى تاکنون آغاز نشده؛ اما در نظر است که چهار صد نمره در آيندۀ نزديک به مردم توزيع گردد.

او افزود: "پوليس تا يک مدت از انتقال مواد تعميراتى به آن جلوگيرى مى کرد؛ اما اکنون چيزى نمى گويد، به فکرم که با هم کدام سازش کرده اند."

طالبان، همچنان در ولسوالى خواجه بهاءالدين ولايت تخار يک شهرک ساخته اند.

نصيراحمد يکى از باشندگان اين ولسوالى، به پژواک گفت که طالبان مسلح در منطقۀ قريلده، يک شهرک ايجاد نموده اند.

او افزود که در اين شهرک، تاکنون ده ها جريب زمين از سوى طالبان به مردم فروخته شده است.

او گفت: "قبلا زمين يک دکان در اين شهرک، ١٧صد افغانى قيمت داشت؛ اما اکنون به ٣٠ هزار بلند شده است."

او نيز افزود که در اين شهرک، تاکنون توزيع نمرات رهايشى آغاز نشده است.

سمونيارعبدالخليل اسير سخنگوى قوماندانى امنيۀ تخار، در واکنش به اين اظهارات، به پژواک گفت که طالبان، مى خواستند که در مناطق شورعرب درقد و قريلدۀ خواجه بهاء الدين شهرک ها ايجاد نمايند؛ اما پوليس از آنها جلوگيرى کرده است.

اسير افزود که تمامى راه هاى اکمالاتى به شهرک هاى ياد شده، از سوى نيروهاى امنيتى مسدود شده است.

او گفت: "مواد ساختمانى آن را، از تالقان و ولسوالى هاى همجوار انتقال مى دادند، تمامى راه هاى اکمالاتى به اين شهرک ها را مسدود نموديم؛ چرا که توزيع زمين فقط مسووليت حکومت است."

اسير افزود که اين موضوع را، با وزارت امور داخله نيز در جريان گذاشته و منتظر هدايت وزارت در اين مورد اند.

 از سويى هم سخنگوى طالبان مسلح، موضوع اعمار اين شهرک را تاييد مى کنند.

ذبيح الله مجاهد سخنگوى اين گروه، به پژواک گفت که شهرک هاى يادشده به همکارى مردم براى رفع نيازمندى هاى مردم ساخته شده است.

او افزود: "مردم از آن رضايت دارند، انشاءالله که به همچو برنامه ها در ساحات امن ادامه خواهند داد."

اين نخستين بار است که طالبان مسلح، در سطح کشور به ساخت شهرک ها در ولايت تخار رو آورده اند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement