خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کار ساخت تعمير ولسوالى و چهار کيلومتر سرک در ولسوالى فيض آباد آغاز گرديد

کار ساخت تعمير ولسوالى و چهار کيلومتر سرک در ولسوالى فيض آباد آغاز گرديد

Nov 15, 2017 - 16:25

شبرغان (پژواک،٢٤عقرب ٩٦): يک مکتب در ولسوالى فيض آباد ولايت جوزجان، پس از ساخت به بهره بردارى سپرده شد و کار قيرريزى چهارکيلومترسرک و ساخت تعمير اين ولسوالى نيز آغاز گرديد.

سایره شکیب سادات ولسوال فیض آباد ولایت جوزجان گفت که مکتب "شهید لطیفه حبیبی" این ولسوالی که توسط دفتر جی آی زید کشور آلمان ساخته شده، ١٤ ميليون افغانى هزينه برداشته است.

وى علاوه کردکه اين مکتب دارای پنج صنف درسی , دو اداره , تشناب های عصری , سولرهای برقی و سایر تجهیزات لازمه میباشد .

وی علاوه نمودکه در کنار ساختمان صنوف جدید , صنف های سابق مکتب نیز ترمیم شده که با ترمیم این صنوف و ساختمان صنف های جدید، مشکلات شاگردان از بابت کمبود صنوف درسی مرفوع گردیده است .

او اضافه کرد که دفتر جی آی زید، برای ساختمان ولسوالی که به شکل پخته و اساسی اعمار میگردد ٢٥  میلیون افغانی اختصاص داده است؛ اما او در مورد هزینه اسفالت ریزی چهار کیلومتر سرک، ابراز بی اطلاعی نمود.

خانم سادات علاوه کرد که تا کنون دفتر جی آی زید، در مورد هزینه این سرک اسناد لازمه را با آنها شریک نساخته است.

وی ابراز خرسندی کرد که با اعمارساختمان ولسوالی، مشکلات کارمندان ولسوالی و اتمام اسفالت ریزی سرک، مشکلات ترانسپورتی باشندگان محل رفع میگردد.

به قول ولسوال فیض آباد ، برای ساختمان ولسوالی تمام تجهیزات لازمه درنظرگرفته شده و همچنان سرک ولسوالی که از شاهراه شبرغان – مزار شریف آغاز و به ساختمان فعلی ولسوالی امتداد می يابد، به عرض شش مترو ضخامت دوازده سانتی متر اسفالت میشود که در دوکنار سرک جوی نیز درنظر گرفته شده و سولرهای برقی نیز در امتداد جاده نصب میگردد.

حسینه مجیدی یکتن از دانش آموزان لیسه شهید لطیفه حبیبی گفت: "صنف های جدیدی که برای ما از طرف دفتر جی آی زید کشور آلمان ساخته شده است، خیلی اهمیت دارد. قبلا  نسبت نبود صنوف درسی، شاگردان در سه تا چهار تایم درس میخواندند، ولی اکنون میتوانند در داخل صنف های مقبول و راحت در یک تا دو تایم درسی درس بخوانند."

این دختر در رابطه به مشکلات موجود مکتب محل گفت که  در حال حاضر، مشکلاتى که آنها با آن مواجه اند کمبود کتب درسی و معلمان مسلکی است.

او گفت که  از مسوولین ذیربط میخواهد تا این مشکلات را نیز از سرراه شان بردارند .

نسیمه یکتن از آموزگاران لیسه شهید لطیفه حبیبی گفت که  قبلا نسبت کمبود صنوف درسی، با مشکلات زیاد روبرو بودند, ناگزیر بودند که در فصل گرما بدون داشتن برق در زیر صنوف کهنه و فرسوده در چند تایم درسی تدریس کنند.

اما او افزود که اکنون تعداد صنوف درسی زیاد شده و از همه مهمتر که مکتب با سولرهای برقی مجهز است و در جریان فصل گرما میتوانند با استفاده از برق و پکه های برقی راحت تدریس کنند.

موصوف خاطرنشان ساخت که  امکانات موجود در مکتب، طوری است که ساعات درسی کاهش یافته و شاگردان میتوانند در یک تایم درسی، منظم درس بخوانند؛ در حالیکه قبلا در چند تایم تقسیم میشدند.

ولسوالی فیض آباد از شمار ولسوالی های امن ولایت جوزجان محسوب میگردد، که در ٧٥ کیلومتری شرق شهر شبرغان موقعیت دارد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement