خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در زمستان با حدود نيم ميليون تن بيجاشده کمک صورت میگیرد"

"در زمستان با حدود نيم ميليون تن بيجاشده کمک صورت میگیرد"

Nov 22, 2017 - 13:48

کابل (پژواک، اول قوس ٩٦): وزارت مهاجرين وعودت کنندگان مى گويد که حکومت، پلان کمک زمستانى برای حدود نيم ميليون خانوادۀ بيجا شده را تهيه کرده است.

حفيظ احمد مياخيل مشاور مطبوعاتى اين وزارت، به تاريخ اول قوس در مصاحبۀ ويژه با آژانس خبرى پژواک گفت که امسال در سراسر کشور، از ٤٧هزار خانواده، حدود نيم ميليون تن بيجا شده اند.

او افزود که اين تعداد، سال گذشته حدود ٦٠٠هزار تن بود؛ اما تعداد آن در سال جارى پايين شده است.

موصوف گفت که وزارت مهاجرين و کميشنرى عالى ملل متحد در امور مهاجرين، پلان کمک با بيجاشدگان داخلى و خانواده هاى بى بضاعت عودت کننده را تهيه کرده است.

مياخيل افزود که آنها همه سال پلان ويژۀ کمک هاى زمستانى را تهيه مى کنند، امسال نيز پلان کمک ١٥ ميليون دالرى را تهيه کرده اند؛ اما تاکنون فقط هفت ميليون دالر از موسسات کمک دهنده به دست آورده اند.

مشاور وزارت مهاجرين و عودت کنندگان افزود که آنها با کاهش هشت ميليون دالر مواجه اند و تلاش مى کنند که اين رقم را نيز از ارگان هاى کمک دهنده به دست آورند.

موصوف گفت که طبق پلان، با هر خانواده کمک هاى مختلف به ارزش دو صد دالر امريکايى صورت مى گيرد.

مياخيل افزود: "امسال پلان کمک با ٧٨هزار خانواده را طريزى کرده ايم که شامل خانواده هاى مجبور و بيجاشده در داخل و عودت کنندگان مى گردد."

موصوف افزود که سلسلۀ کمک هاى يادشده، از چهار ولايت شمال آغاز شده و با مروز زمان به ساير ولايات نيز تمديد خواهد شد.

مشاور مطبوعاتى اين وزارت همچنان گفت که سلسلۀ بازگشت مهاجرين افغانستان، از آغاز دسمبر آينده؛ در سه ماه زمستان متوقف ميشود.

به گفتۀ او، اين سلسله از تاريخ اول مارچ سال ٢٠١٨ ميلادى آغاز مى گردد.

 مياخيل در پاسخ به اين پرسش که مدت اقامت مهاجرين افغان، به تاريخ ٣١ دسمبر سال ٢٠١٧ ميلادى به پايان مى رسد گفت که در آيندۀ نزديک، نشست هاى سه جانبه و چهار جانبه در اين مورد در ترکيه برگزار مى گردد.

به گفتۀ موصوف، در اين نشست ها نمايندگان افغانستان، پاکستان، ملل متحد و ايران اشتراک مى کنند.

او گفت که  افغانستان در جريان نشست هاى ياد شده، بار ديگر به شکل رسمى از پاکستان مى خواهد که مدت اقامت مهاجرين را تمديد نمايد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement